هایفو و آر اف سوزنی فراکشنال در جوانسازی پوست

لیفتینگ با نخ
بهمن ۱۷, ۱۳۹۴
معافیتهای پوستی مشمولین خدمت نظام وظیفه
بهمن ۱۷, ۱۳۹۴

matrixrf01

هایفو و آر اف سوزنی فراکشنال
امروزه همه بدنبال روشهای درمانی کم عارضه ،بدون درد و راحت تر هستند .زمانی که لیزربرای جوان سازی معرفی شد مشکلاتی همچون ایجاد درد وزمان بهبود طولانی کم کمک سبب شد از محبوبیت کمتری برخوردار شود پس از آن تکنولوژی لیزر فرکشنال co2  به بازار عرضه گردید . اما این لیزر نیز بدلیل ایجاد سوختگی در سطح پوست (اپی درم ) برای منتقل نمودن انرژی به لایه های پایین پوست ، ودوره نقاهت که حدود یک هفته بود ،برای عده ای از بیماران دشوار بود ودر بعضی موارد که بیماران دچار تیرگی ،لک صورت بودن احتمال تیره تر شدن لک در آنها وجود درست در همین راستا ،سیستم فرکشنال آرف  به گونه ای طراحی شده که در آن اپی درم آسیبی نمی بیند وتخریب حرارتی فقط در قسمت عمقی1_18 صورت می گیرد .

دستگاه فرکشنال RF:
 دارای سوزنهای بسیار ظریفی می باشد که جهت جلوگیری از ایجاد حساسیت با طلا پوشیده شده اند وقطر آنها ۲۰۰میکرون می باشد .این سوزنها که عمق نفوذ آنها از نیم تا سه میلی متر در پوست قابل کنترل است .به تعداد ۴۶ عدد هستند وروی یک کیت ۲در۲سانتی متری قرار گرفته اند . طول این سوزنها دارای  عایق بندی  است وفقط نوک آنها آزاد است بنابراین زمانی که انرژی آراف آزاد می شود ، تخریب حرارتی  در عمق بافت صورت میگیرد .

مراحل انجام این روش :
matrixrf02۱٫ سطح پوست ناحیه با کرم بیحس کننده بمدت ۳۰ دقیقه پوشیده می شود.
۲٫ از کیت سوزنی باید برای هر بیمار جداگانه استفاده می شود .
۳٫ با وارد کردن سوزن به سطح پوست انرژی آراف فقط از نوک سوزن در داخل خارج میشود ودر عمق پوست کلاژن منقبض می شود وهمین سبب سفت شدن پوست وتحریک کلاژن سازی می شود .
۴٫ وقتی سوزن از پوست خارج می گردد یک قرمزی گذرای چند ساعته روی پوست ایجاد می شود ومدت ۲۴ تا۴۸ ساعت تورم کمی در محل دیده می شود .

–  بیمار می تواند از کرمهای ترمیم کننده وضدآفتاب وپوشانده استفاده کند وبه کار روزانه خود ادامه دهد .
–  طی ۳-۴ هفته آینده کشیده تر شدن پوست وشفاف تر شدن آن قابل روئت است .
fractional-microneedle-rf–  جهت کسب نتیجه مطلوب پزشکتان تعیین میکند که نیاز به چند جلسه آراف فرکشنال دارید . معمولا جلسات بصورت ماهیانه انجام می شود .معمولا هر کیت سوزنی تا دو هزار شات ظرفیت دارد که این شاتها بین دو تا سه جلسه روی پوست صورت تقسیم میشود و هر جلسه بین دویست تا سیصد هزار تومان هزینه دارد و قیمت هر کیت سوزنی دویست هزار تومان بوده که برای دو تا سه جلسه کفایت می کند.

مزایای فرکشنال RFنسبت به فرکشنال co2
۱٫ عدم ایجاد تغییرات رنگدانه ای در پوست
۲٫ عدم ایجاد سوختگی در سطح پوست
۳٫ دوره نقاهت بسیار کوتاه ۴۸-۲۴ ساعته

کاربردهای فرکشنال RF
* لیفت صورت وسفت تر شدن پوست
*  اسکارهای آکنه و آبله مرغان
* جوانسازی وکلاژن سازی پوست
* قابل استفاده برای تمامی سطوح بدن
* شفاف شدن
* بسته شدن منافذ باز پوست
imagescatm7uae*سفت شدن غبغب و افتادگی پوست و نسج روی فک
*کمک به بالا کشیده شدن ابروها و وضعیت ظاهری پلکها و چین و چروک اطراف آنها

* کمک به درمان آکنه فعال وروزاسه
  اخیرا در درمان کراتوزپیلاریس (پوست مرغی )، آدنیت ساپوراتیو و تعریق بیش از حد کف دست وپا زیر بغل استفاده شده ونتایج خوبی بدنبال داشته است .
* رفع اسکارهای ناشی از زخم، بریدگی ،تصادف و…. نیز کاربرد دارد .
* برای  درمان ترکهای پوستی شکم وبدن نیز نتایج مطلوبی داشته است .
آر اف سوزنی فراکشنال منع مصرف خاصی ندارد ولی بهتر است که در کسانیکه ژل تزریق کرده اند منطقه تزریق با عمق سطحی و با  احتیاط بیشتری  انجام گردد.
نتایج درمانی آر اف سوزنی فراکشنال بین یک تا سه سال می باشد.
خانمهای حامله و بیماران قلبی مجاز به انجامند ولی افرادیکه دستگاه ضربان ساز قلب دارند مجاز به انجام با حالت مونو پلار دستگاه نیستند.
تیپ خاص پوستی ممنوعیت انجام ندارد.
جوانسازی لیفتینگ هایفو
  در این تکنولوژی بجای امواج حرارتی از امواج اولتراسوندی با شدت بالا استفاده میشود  که توانایی نفوذ به عمق دلخواه در بدن و متمرکز شدن در آن ناحیه، بدون آسیب به بافتهای موجود در مسیر را دارد. از این ویژگی، جهت نفوذ به لایه SMAS، برای جمع شدن پوست و جوان تر شدن ظاهر آن استفاده می شود.

مکانیسم عمل :
– تحریک فیبروبلاستها به ساخت کلاژن در درم رتیکولر
imagesca22aznl– براه اندازی پروسه Collagen Remodeling در درم
– ایجاد Thermal Coagulation Zone در لایه SMAS←کاهش مساحت فوری و دائمی این لایه
– افزایش دما تا حدود ۷۰-۶۵ درجه در اطراف Thermal Coagulation Zone ها و براه افتادن پروسه ساخت و Remodeling کلاژن در لایه SMAS ←افزایش الاستیسیته این لایه

کاربرد:

-جوانسازی
 -افزایش قوام و الاستیسیته پوست
-لیفتینگ صورت و گردن
-از بین بردن چین و چروک ریز نظیر چروکهای ظریف اطراف چشمها
-کاهش عمق خطوط نازولبیال
-بالا کشیدن ابروها

مزایا:

-لیفتینگ بسیار قوی تنها با یک جلسه
-امکان انجام لیفتینگ و جوانسازی، تنها د

ر یک جلسه درمانی
-عدم آسیب بافتهای پیرامون
-عدم ایجاد آسیب در اپیدرم
chungwoo-contlex-hifu-high-focused-ultrasound-مجهز به پروب تصویربرداری بسیار دقیق و لذا امکان تهیه تصاویر دقیق از بافت هدف، قبل و حین درمان
-عدم نیاز به استراحت و مراقبتهای خاص قبل و بعد از انجام پروسه
-وابسته نبودن به تیپهای پوستی
-وابسته نبودن به فصل

پرسشهای رایج:

مدت ماندگاری لیفتینگ با این روش چقدر است؟
از آنجائی که ایجاد اسکار، عملی غیرقابل بازگشت است، لیفتینگ با این روش، بازگشت ندارد، اما پیشروی روند پیری امری اجتناب ناپذیر است، لذا احتمال نیاز به تکرار پروسه با توجه به شرایط زندگی بیمار، وجود دارد. بسته به میزان شلی پوست و نوع رژیم غذایی ، سن،ژنتیک و… لیفت ناشی ازهایفو( HIFU) حدود ۲ سال باقی می ماند .افرادی که تمایل دارند نتیجه ماندگارتر داشته باشند می توانند هر۱- ۲ سال یکبار این روش را تکرار کنند تا همیشه جوان بمانند.

-آیا این پروسه دردناک است؟
خیر. با توجه به کم بودن تعداد پایانه های عصبی در لایه SMAS، انجام این پروسه با کمترین میزان درد همراه بوده، حتی می توان گفت که فاقد درد است.

مراقبتهای پس از هایفوتراپی چیست؟
شستشو با آب سرد و استفاده از مرطوب کننده و ضدآفتاب، تنها مراقبت مورد نیاز پس از دابلوتراپی است.

چه مدت پس از هایفوتراپی می توان آرایش کرد؟
بلافاصله پس از شستشوی صورت بعد از دابلوتراپی، می توان از مواد آرایشی استفاده کرد.

-آیا پس ازهایفوتراپی تورم و اریتم در نواحی درمان ایجاد میشود؟
خیر. با توجه به عدم ایجاد آسیب در بافتهای غیر هدف، تورم و اریتم پس از دابلوتراپی ایجاد نمیشود.

  – نحوه کار دستگاه هایفوتراپی چگونه است؟

تکنولوژی هایفوتراپی (دابلو) نیز دقیقا  بر اثر کانونی کردن انرژی  امواج اولتراراسوند بر روی بافت هدف است که لایه هدف در این موردphoca_thumb_l_classys_006  لایه های زیرین پوست  می باشد.  – چگونه ممکن است هایفوتراپی به عمق پوست نفوذ کند بدون اینکه هیچ زخمی یا قرمزی پوست ایجاد شود ؟
اصولاارزش واهمیت هایفوتراپی در همین ویژگی منحصربه فرد است که سطح خارجی پوست کاملا دست نخورده باقی می ماند .علت این پدید اینست که انرژی این امواج آنچنان بالانیست که بتواند در نقطه برخورد با سطح پوست باعث سوختگی شوند، اما وقتی این امواج در عمق پوست با یکدیگر تلاقی نمود وکانونی شوند میتوانند اثر یکدیگر را تشدید وتقویت نمایند و کانونی شدن امواج اولتراسوند در عمق ۱٫۵تا ۴٫۵  میلیمتری پوست باعث ایجاد حرارت ۶۵تا۷۰ میگردد واین حرارت باعث منعقد شدن موجود در آن نقطه می شود الیاف کلاژن وسلولهای برای درک بهتر مکانیسم هایفوتراپی بهتر است به دستگاه مایکرو اشاره کنیم البته امواج مایکرویو به صورت مداوم (چندین وچند دقیقه ) ماده غذایی را هدف قرار می دهند اما در هایفوتراپی مدت زمان شلیک امواج اولترسوند به هریک از نقاط هدف فقط کسری از ثانیه است ونقاط مجاور بعدی بلافاصله یکی پس از دیگری توسط دستگاه هایفوتراپی هدف شلیک قرار می گیرند به همین دلیل سطح بیرونی کاملا سالم وبدون عارضه باقی می ماند،چراکه تمام اتفاقات زیر پوست رخ می دهد . –  اثرات هایفوتراپیHIFUچگونه است ؟ معمولا بیمار در همان لحظه انجام HIFUکشیده تر شدن پوست را احساس می کند ولی نتایج بعد از ۲ ماه بتر مشخص می شود ورودند بهبودی طی ۶ماه آینده نیز ادامه دارد وفرد شاهد اثرات بیشتری درزمینه سفت شدن ولیفت شدن صورت وگردن خواهد بود.  

چه کسانی کاندید ای مناسبی برای هایفو( (HIFUهستند ؟
افرادی   تمایل دارند همیشه جوان بمانند می توانند از این روش از سن ۳۰ سالگی که شروع شل شدن پوست است بهرمند شوند . اصولا شلی وافتادگی خفیف تا متوسط نتیجه بهتری نسبت به افتادگی های بیشتر می دهد . در افرادی که افتادگی زیاد دارند وتمایل به انجام عمل جراحی لیفت ندارند می توان از روشهای ترکیبی مثل تزریق چربی به همراه آرف فرکشنال وHIFUاستفاده کرد تا نتایج به مراتب بهتری بدست آید. همچنین افرادی که می خواهند وزن کم کنند ونگران شل شدن صورت وگردن هستند می توانند از این روش استفاده کنند .   – آیا روش هایفو(HIFU)هیچ خطری ندارد؟
اولتراسوند از ۵۰ سال قبل تا کنون در حیطه پزشکی کاربرد داشته است .تکنولوژی هایفو((HIFUبا سونوگرافی یکی است اما تنظیمات ونیز تاثیرات این دو با هم متفاوت است .لذا از ایمن بودن این روش مطمئن باشید.   – چه تغییراتی را پس از انجام هایفو(HIFU)  مشاهده می کنیم ؟
با انجام یک جلسه هایفو(HIFU) کشیده شدن ابروها،گونه ها، خط فک مشاهده میشود .عمق خط خنده کاهش می یابد،افتادگی گوشه لب ها کمتر می شود ،خطوط پنجه کلاغی دور چشم صاف تر می شوند ،همچنین شلی گردن وغبغب تاحدودی اصلاح می شود   – چه کسانی نمی توانند ازروش HIFU) ) هایفو استفاده کنند ؟
۱- خانمهای باردار
۲- داشتن زخم یا تبخال فعال در محل مورد درمان
۳- وجود پروتز فلزی یا استنت قلبى
۴- بیماران صرعی
۵- دیابتی ها   – آیا پس از هایفوتراپی واقعا هیچ عوارضی بروز نمی کند ؟
معمولا بجز مختصر قرمزی که طی یکساعت از بین می رود وگاها مختصر تورم که آنهم طی چند ساعت محو می شود اتفاق دیگری نمی افتد. دربعضی موارد ممکن است پوست ناحیه به لمس حساس شود که آنهم یکی  دوروزه خوب میشود .   – مدت زمان هر جلسه چقدر است ؟
بسته به ناحیه ای هایفوتراپی انجام میشود بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه می باشد . این روش کاملا راحت وبدون درد است و حتى حین انجام هایفوتراپی بیمار در حالت نشسته قرار می گیرد .   – آیا هایفوتراپی برای پوست تیره هم قابل انجام است ؟
بله خوشبختانه هر تیپ پوستی می تواند ازروش هایفو استفاده کند . (برخلاف لیزر)   – متقاضیان کشیدن پوست به روش هایفو تراپی به چند جلسه هایفو نیاز دارند ؟
فقط یک جلسه برای افرادی که شلی وافتادگی خفیف تا متوسط دارند کافیست . ولی اگر فردی تمایل دارد که بدلیل شلی بیشترهایفوتراپی را تکرار کند می تواند بعد از ۶ماه یک جلسه دیگر هایفوتراپی انجام دهد.

 

دیدگاه ها بسته شده است