کاشت ریش
کاشت ریش و سبیل
مهر ۲۹, ۱۳۹۶
عروق واریس

عروق واریس

عروق واریسی به عروق وریدی برجسته و متسع در هر قسمت از بدن گفته میشود که معمولا این عروق بیشتر در ساق پا و روی پا دیده میشود که بعلت سرپا ایستادن زیاد در زمینه ای از استعداد ژنتیکی می باشد.
برای بسیاری از مردم وجود این عروق یا مویرگهای واریسی جنبه زیبایی پیدا میکند ولی برخی دیگر با علائمی مثل درد و ناراحتی و یا حتی مشکلات پیچیده تری مواجه هستند.

عروق واریسی میتواند نشانه ای از یک علت زمینه ای در سیستم گردش خونی باشد.درمان از اقدامات مراقبتی فردی تا درمانهای پیچیده تر که توسط پزشک یا جراح صورت میگیرد متغیر است.

واریس

واریس

شکایات و نشانه ها

عروق واریسی میتواند میتوانند بدون درد و علائم باشند ولی میتوانند همراه با نشانه هایی مثل درد و خونریزی و زخم و کبودی و مشکلات پوستی را به دنبال داشته باشند.
عروق واریسی میتوانند برجسته و بنفش یا ارغوانی تیره باشند پیچ خورده و متسع هستند و معمولا روی ساق پا دیده میشوند.

وقتی این عروق درد ناک میشوند شکایات زیر را میتوانند شامل شوند
احساس درد و سنگینی در ساق پا.
سوزش و ضربان و تورم و گرفتگیهای عضلانی مخصوص موقع ایستادن و نشستن های طولانی.
خونریزی در این عروق.
تغییر رنگ قرمز در ناحیه به همراه درد در عروق طنابی شکل.
سفت شدن عروق و پوست مربوطه.
التهاب و مشکلات پوستی در ناحیه قوزک پا.
و مشکلات پیچیده تر که توجهات پزشکی ویژه ای را می طلبد.

عروق واریسی عنکبوتی مانند عروق واریسی هستند ولی کوچکتر بوده وبه سطح پوست نزدیکتر هستند.بیشتر در ساق پا و به رنگ ارغوانی یا آبی هستند ولی روی صورت هم دیده میشوند. و شبیه تارهای عنکبوت می باشند.

مراقبتهای فردی
بالا بردن پاها،پوشیدن جوراب واریس استراحت کردن میتواند به کم کردن علائم و شکایات کمک نماید و از بد تر شدن وضعیت جلوگیری کند.ولی بیماری را از بین نمی برد.
علل
شریانها خون را از قلب به بافتها میرسانند و وریدها خون را به قلب باز میگردانند بنابراین خون بین این دو سیستم در حال گردش است.
انقباضات عضلانی در ساق پا شبیه پمپ عمل میکنند و باعث برگشت خون از پا به قلب میگردند .دریجه های ظریفی در این مسیر وجود دارند که از برگشت خون به عقب جلوگیری میکنند و جریان خون را فقط در یک جهت هدایت میکنند.

علل ایجاد عروق واریسی
با افزایش سن عروق الاستیسیتی خود را از دست میدهند و شل میشوند، کش میایند وگشاد میشوند، دریچه ها ضعیف میشوند این مسئله جلوی باز گشت خون به قلب را میگیرد و خون در عروق جمع میگردد.
تجمع خون در عروق باعث گشاد و حجیم شدن آنها میشود و خون غیر اکسیژنه باعث ایجاد رنگ بنفش و آبی در عروق میشود پروسه ای که باید در ریتین برای تامین اکسیژن صورت بگیرد.
بعضی از خانمهای باردار در زمان حاملگی عروق واریسی پیدا میکنند و این مسئله بعلت تجمع خون در عروق است که ناشی از افزایش حجم خون در بارداری و گشاد شدن عروق بعلت مسائل هورمونال است.افزایش حجم خون در عروق برای پشتیبانی و نیاز جنین ایجاد میشود ولی متاسفانه همین امر باعث ایجاد عروق واریسی در افراد مستعد میشود.
بزرگ شدن رحم و جنین و فشار روی عروق لگنی نیز باعث متسع شدن عروق ساق پا و ایجاد واریس شوند.

واریس

واریس

یک سری از عوامل زمینه ای باعث افزایش ریسک ایجاد عروق واریسی در فرد مستعد میشود.
سن.با افرایش سن دیواره و دریچه های عروق خراب و سست شده و باز گشت خون به قلب مختل میشود.
جنس.ایجاد واریس در جنس مونث بخاطر وجود هورمونهای زنانگی بیشتر است.چون این هورمونها باعث شلی عروق میشوند.
استفاده از هورمونهای جنسی زنانه و قرصهای جلوگیری ،در زمان پریود ماهانه و یائسگی هم مسبب این رویداد هستند.
چاقی با افزایش فشار روی عروق لگنی یکی از عوامل ایجاد واریس در عروق ساق پا می باشد.
ایستادن و یا نشستن بیش از حد هم با مکانیسم فشار روی عروق وتجمع خون ایجاد واریس می کند.

عوارض واریس
عوارض واریس در عروق وریدی نادر هستند ولی میتوانند باعث مشکلات ذیل شوند:
زخمها
زخمهای فوق العاده شدیدممکن است نزدیک عروق واریسی بوجود بیاید.این زخمها بخاطرتجمع مایعات و افزایش فشار درونی عروق بوجود میاید.نقاط رنگی معمولا قبل از شکل گیری زخمها بوجود میایداگر این نقاط منجر به زخم شدند حتما با پزشک تماس بگیرید.
لخته های خونی:

عوارض واریس

عوارض واریس

گاهی لخته های خونی در عروق بوجود آمده بزرگ میشوند در چنین وضعی ساق پا متورم میشود هر تورم ودردی در ساق پا میتواند اورژانس پزشکی باشد ونشان دهنده ترومبوفلبیت است
گاهی عروق خیلی نزدیک پوست قرار پیگیرند و براحتی خونریزی میکنند.هر خونریزی باید مورد توجه قرار گیردچون خطرناک است

هیچ راه قطعی و کاملی برای
جلوگیری از بوجود آمدن عروق واریسی نیست اما بهتر نمودن گردش خون و تون عضلانی میتواند این ریسک و خطرات بوجود آمده از آن را به حد اقل برساند.راههایی وجود دارد که شما در منزل بتوانید عروق واریسی را کمتر نمایید مثل راهپیمایی خوردن غذاهای پر فیبرمراقبت از وزن سفت بستن ساق پاها و بالا بردن آنها بعد از فعالیتهای سرپایی و عوض کردن وضعیتهای نشستن و ایستادن بطور مرتب.

دیدگاه ها بسته شده است